Eskişehir Temizlik Esberrak
Temizlik Hizmetleri
Ev Ofis İşyeri Cam Koltuk Temizleme

Cumhuriyet Mh. Kaptanağa Sk. No:4/1
bilgi@eskisehir-temizlik.net
0 222 220 52 66 - 0 506 807 47 29

Esnaf ve Sanatkarların Sorunlarını Görüştüler

23.05.2020 

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından online olarak düzenlenen esnaf ve sanatkarların sorularının görüşüldüğü toplantıya katıldı.

Toplantıda pandemi nedeniyle bir çok meslek dalında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara yönelik sorunların tespiti ve çözüm yollarının belirlenerek hükümete iletilmesi için yol haritasının belirlenmesine yönelik görüşmeler yapıldı. 
Toplantıda Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Ekrem Birsen, pandemi nedeniyle kapalı olan esnaf ve sanatkarlara kira, elektrik, su ve benzeri sabit giderlerin karşılanmasına yönelik geri ödemesiz hibe şeklinde yardım yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

Ayrıca ertelenen vergilerin, kredi taksitlerinin ve kredi kefalet kooperatifleri vasıtasıyla verilen kredilerin ödeme vadelerinin aynı dönemlere geleceği, ayrıca pandeminin etkilerinin uzun süre devam edeceği nedeniyle vergi ödemelerinin zamanında yapılamayacağı, mutlaka yıl sonuna kadar vergi ve sgk ödemelerinde yeniden yapılandırma yapılmasının ve birikmiş kamu alacaklarının faizsiz olarak 24 ay taksite bölünmesi gerektiği belirtildi.

Bununla birlikte esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifinin ertelenen taksitlerinin en az 12 aya yayılarak taksitlendirilmesi gerektiği belirtildi.

65 yaş üstü esnaf ve sanatkarların işyerlerini açabilmeleri için özel bir izin uygulamasının gerekliliği belirtilerek, acil çözüm üretilmesi istendi.

Ayrıca pandemi süresince etkilenen taksi, dolmuş, servis aracı işletmeleri gibi esnafın akaryakıt ÖTV’siz olarak maliyetlerinin düşürülmesi gerekliliği belirtildi.

Diğer illerin birlik başkanları ile ortaklaşa yapılan sonrasında üretilen istekler hükümet yetkililerine iletildi.

Gönderen: haber
1692 defa okundu 
 


Ekoloji
22 MAYIS ULUSLARARASI BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ ’Çözümlerimiz Doğadadır’
TOKİ’den 81 ilde 154 millet bahçesi
SİNEKLERE KARŞI İLAÇLAMA SÜRÜYOR
Heyelan Bölgesindeki 10 Fidandan 8’i Tuttu
Bal üretiminin yüzde 85’i ormanlardan sağlanıyor

 

 
Ekonomi
COVİD-19 TESTİ İÇİN ESKİŞEHİR OSB GÖREVE HAZIR
Emlak Vergisi’nde Son Gün 1 Haziran !
Covid kaynaklı iflasların önüne bu ‘Sigorta’ geçecek
Z Kuşağının Gayrimenkul Tercihi
Tarım ve gıdada sürdürülebilirlik ana hedef olacak