Eskişehir Temizlik Esberrak
Temizlik Hizmetleri
Ev Ofis İşyeri Cam Koltuk Temizleme

Cumhuriyet Mh. Kaptanağa Sk. No:4/1
bilgi@eskisehir-temizlik.net
0 222 220 52 66 - 0 506 807 47 29

Çeltik tarlaları zirai insansız hava aracı ile ilaçlanacak

23.05.2020 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ (TARNET), Samsun'da çeltik ekim alanlarını zirai insansız hava aracı (ZİHA) ile ilaçlayacak.

 Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, 850 bin çiftçi ortağı için çalışmaya, üretmeye ve tarımsal üretimin her aşamasında yaşanan teknolojik gelişmelerle ortaklarını buluşturmaya devam ediyor.

Çeltik ekim alanlarında ZİHA ile ilaçlama yapılması için çalışmalar başlatan TARNET, geçtiğimiz yıl 133 bin 221 ton çeltik üretimi ile Türkiye'de 2'nci sırada yer alan Samsun’da deneme çalışmalarını başarıyla tamamladı.

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki ve Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan TARNET, haziran ayında Samsun'un Bafra ilçesinde ZİHA ile çeltik ekim alanlarında bitki koruma uygulamaları yapacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği ile ortak yürütülen Samsun Ziha Projesi kapsamında ilk uygulama öncesi denemeler geçen hafta gerçekleştirildi. TARNET, ZİHA kullanım hizmetlerini çiftçilere bedelsiz olarak gerçekleştirecek. TARNET'in tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağı kullanım hizmetini ilk olarak topraklarının yüzde 40,3’ünü tarım alanlarının oluşturduğu Samsun’da gerçekleştirmesi, çeltik çiftçilerinin 'akdarı' kabusuna son vermek için umut ışığı oldu. Akıllı tarım teknolojilerini kullanmaya hazır yenilikçi çiftçiler, haziran ayında ZİHA ile buluşacak.

 ZİHA, rekolte tahminini kolaylaştıracak

Türkiye'nin tarımsal potansiyeli en yüksek Bafra Ovası gibi bir alanda tarım teknolojilerinin kullanılması ülke tarımının geleceği için yeni yüksek verimli ürünler alınmasına öncülük edecek. Yıllık ortalama yağış miktarı ile ülke ortalamasının üstünde olan Samsun'da ZİHA ile yapılan uygulamalarla, çeltik ile ilgili elde edilen verilerin derlenmesi ve analiz edilerek yeni dikim sezonu rekolte tahminlerinin sağlıklı bir şekilde yapılması amaçlanıyor. ZİHA ile Samsun'da Türkiye için tarımsal ürün arz güvencesine katkı sağlaması önümüzdeki dönemde üst seviyede olacak. Samsunlu çiftçiler rekabet gücü yüksek sürdürülebilir ürünler için tarım teknolojileri ile çalışmaya devam edecekler.

 

Gönderen: haber
661 defa okundu 
 


Ekoloji
22 MAYIS ULUSLARARASI BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ ’Çözümlerimiz Doğadadır’
TOKİ’den 81 ilde 154 millet bahçesi
SİNEKLERE KARŞI İLAÇLAMA SÜRÜYOR
Heyelan Bölgesindeki 10 Fidandan 8’i Tuttu
Bal üretiminin yüzde 85’i ormanlardan sağlanıyor

 

 
Ekonomi
COVİD-19 TESTİ İÇİN ESKİŞEHİR OSB GÖREVE HAZIR
Emlak Vergisi’nde Son Gün 1 Haziran !
Covid kaynaklı iflasların önüne bu ‘Sigorta’ geçecek
Z Kuşağının Gayrimenkul Tercihi
Tarım ve gıdada sürdürülebilirlik ana hedef olacak