Eskişehir Temizlik Esberrak
Temizlik Hizmetleri
Ev Ofis İşyeri Cam Koltuk Temizleme

Cumhuriyet Mh. Kaptanağa Sk. No:4/1
bilgi@eskisehir-temizlik.net
0 222 220 52 66 - 0 506 807 47 29

Tümsiad Eskişehirden, Bursa Beşir Derneğine Ziyaret

10.10.2019 

Eskişehir Tümsiad Başkanı Ali Engiz, Marmara Bölge Müdürü Başkanı Suat Söğüt'e Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu.

 Vakıf medeniyetinin mirasçıları

Beşir Derneği Marmara Bölge Başkanı Suat Söğüt, geleneklerimizin bize miras olarak bıraktığı sadaka ve yardım usullerinin günümüz gözüyle yorumlanmış hali olan “para yerine duaların geçtiği paylaşım noktaları” Türkiye’nin bir çok il ve ilçede ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Beşir Derneği’nin ihtiyaç sahipleri ile yardımseverler arasında gönül köprüsü kurmak için hayata geçirdiği projelerinden biri olan paranın geçmediği bu marketler, tamamen yardımseverlerin bağışları ile ayakta duruyor. Paylaşım noktalarında gıdadan kırtasiyeye, temizlik malzemelerinden giyime varana kadar her türlü ürün kalemi bulunuyor. ‘Paylaşım Noktası’ adıyla faaliyet yürüten bu yardım mağazalarında tıpkı bir süpermarkette olduğu gibi alışveriş arabaları, raflar, reyonlar ve barkod okuyucu sistemler kullanılarak yardım yapılıyor. Bu sayede ihtiyaç sahipleri, gerçek bir marketten alışveriş yapıyormuşçasına, aynı o hisle rencide olmadan ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Paylaşım noktaları projesiyle unutulmaya yüz tutmuş bir kültürü yaşatmaya çalıştıklarını da belirten Beşir Derneği Bölge Başkanı Ömer  Boştan ‘’Burada bağışı yapan da, yararlanan da birbirini görmüyor. Büyük vakıf medeniyetimizin ‘sadaka taşları’ vesilesiyle kimseyi rencide etmeden yardım yapılmasına vesile olması gibi, paylaşım noktalarında da veren el ile alan eli kimse bilmesin istedik.’’ diyerek yardım yaparken gözettikleri hassasiyete dikkat çekti.

Diğer taraftan, paylaşım noktası olmayan veya evinden çıkamayacak durumda olan kişilere Türkiye’nin her yerinde, yardım kolileri kapıya kadar götürülüyor. Beşir Derneği, her ziyaretinde ihtiyaç listesini ve yardım siparişlerini de güncellemiş oluyor. Bu sayede, ailelerin neye ihtiyacı olduğunu tam olarak tespit edebilen Beşir Derneği, hem ihtiyaç sahiplerinin hayatını kolaylaştırıyor hem de bağışların tam olarak amacına hizmet etmesini garanti altına alıyor. Yazılımı ve altyapısı Beşir Derneği tarafından geliştirilen ‘Online Bağış Takip Sistemi’ sayesinde ise yardımseverler yaptıkları bağışları derneğin internet sitesi üzerinden kolayca takip edebiliyorlar.

Osmanlı döneminde sadaka taşları

Genellikle 1,5 – 2 metre boyunda ve silindir şeklinde olan bu taşlar şehir ve kasabalarda cami, çeşme yanı, hastane gibi kalabalığın olduğu yerlerde bulunabileceği gibi tenha mahallelerde de görülürdü. Geçmişte İstanbul başta olmak üzere, birçok şehirde bulunan sadaka taşları, sadakayı alanın da verenin de belli olmaması amacıyla kurulurdu. İhtiyacı olanlar günün herhangi bir vaktinde ihtiyacı kadar alıp kalanını bıraktıktan sonra kimliği belli olmayan hayırseverlere dua ederek ayrılırdı.Günümüzde aynı uygulama Beşir Derneği tarafından, aynı yardımlaşma ruhu ile ‘paylaşım noktalarında’ uygulanıyor. Hayırseverlerden gelen bağış ürünleri, modern sadaka taşı diyebileceğimiz sosyal marketlerde ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Alan elin veren eli görmediği bu sosyal marketlerde ise geriye yalnızca dualar kalıyor dedi.

Başkan Engiz de Yapılan Çalışmaları takip ettiklerini ve Tümsiad Eskişehir Şubesi olarak Eskişehir Beşir Derneği üzerinden sürekli deskleyecekerini belirtti.

Gönderen: haber
827 defa okundu 
 


Ekoloji
Yenice Barajı’na 2.000 Adet Yavru Yayın Balığı Bırakıldı
Hedef 3 yılda 280 bin çocuğu ‘sıfır atık’ yaklaşımıyla tanıştırmak
ENTECH Sıfır Atık Forumu’ndan dünyaya mesaj!
Sıfır Atık Projesi’nin kapsamı genişletiliyor
ÜCRETSİZ ATIK TOPLAMA HİZMETİ SÜRÜYOR

 

 
Ekonomi
“Eskişehir sanayisine güç kattınız”
KIŞLIK SEBZE TOHUMCULUĞUNDA YERLİ TOHUM KULLANIMINI ARTIRACAĞIZ
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞ ODAKLI YENİ DÜZENLEME
TOKİ’nin indirim kampanyasına büyük ilgi
DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ GENÇ FİKİRLER ARIYOR